Folk, der får tilbudt at købe et billigt 60-tommers fjernsyn af mærket Sony, bør ringe til politiet. For der kan være tale om et stjålet apparat.
Midt- og Vestsjællands politi efterlyser i alt 39 af de store fjernsyn af modellen KDL60EX700. De blev stjålet fra en lastbil, der stod parkeret på Shell-tanken ved Pælestykkerne i Karlslunde syd for København.
Tyveriet er sket mellem søndag aften klokken 20 og mandag morgen klokken 7, oplyser politiet.
Lastbilens chauffør overnattede på rastepladsen, men han har ikke hørt noget mistænkeligt i løbet af natten.
Først da han mandag ankom til sit bestemmelsessted i Taastrup, opdagede han, at plomben på anhængeren var brudt, og at de mange fjernsynsapparater var væk.
Politiet oplyser, at hvert af de stjålne tv-apparater vejer 765 kilo, og at de har en samlet værdi på omkring en halv million kroner.
Borgere, der måtte have hørt eller set noget, kan henvende sig til politiet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned