I bedste fald kan den udbrændte færge Lisco Gloria tages under slæb i begyndelsen af den kommende uge.
Hele weekenden arbejdes der på at beregne, hvor stabil færgen er, og håbet er, at man enten mandag eller tirsdag kan begynde slæbeturen mod Odense.
Det er dog endnu meget usikkert, om det kan lade sig gøre. Lisco Gloria ligger stadig syd for Langeland.
Lørdag var bjærgningsfolk stadig i gang med at slukke små brandlommer rundt om på færgen. Der arbejdes også stadig på at pumpe det forurenede slukningsvand ud af skroget, så skibet kan rette sig yderligere op.
Men fremfor bare at slukke resten af ilden ved at pøse nyt vand på, vil man nu begynde at genbruge det slukningsvand, som allerede er pumpet ud af skibet og ned i en pram. Det oplyser den civile skibsofficer, mas-vagten, hos Søværnets Operative Kommando.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie