Han var bagsædepassager i en bil, der forulykkede, da den kom kørende på Melholtvej i Ulsted ved Hals.
To andre litauere, der sad på forsæderne, blev begge kvæstet. Den ene var efter ulykken klar og kunne fortælle politiet, at han er 24 år. Den anden, som blev hårdt kvæstet, kender politiet endnu ikke alderen på.
Ingen af de overlevende er i livsfare.
Politiet ved endnu ikke, hvem af de to, der kørte bilen, og det står hen i det uvisse, hvorfor føreren mistede herredømmet over bilen og kørte i en grøft.
Ulykken skete omkring klokken 23.
Politiet havde søndag en patrulje på hospitalet for at forhøre de to overlevende mænd.
- De vil ikke rigtigt erkende, hvem der kørte bilen. Derfor er de begge på nuværende tidspunkt sigtet for at have forvoldt ulykken, siger vagtchef Peter Redder, Nordjyllands Politi.
Årsagen til soloulykken er endnu ikke klarlagt, men de tre bilister havde muligvis drukket inden køreturen, mener politiet.
Politiet udelukker ikke, at forklaringen på, at bagsædepassageren mistede livet, er, at han muligvis ikke var spændt fast i sikkerhedssele.
De tre mænd kommer fra Gistrup ved Aalborg. De har alle tre opholds- og arbejdstilladelse i Danmark.
Alle har fået taget en blodprøve, og en bilinspektør undersøger omstændighederne omkring ulykken, herunder bilens hastighed.
Politiet arbejder videre med tekniske undersøgelser og på at klarlægge, hvem der har siddet hvor i bilen.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie