Varetægtfængslet efter fund af oversavet jagtgevær

Politiet ransagede tirsdag morgen en 22-årig mands bopæl i Nykøbing og fandt i den forbindelse et oversavet jagtgevær.

- Der er tale om en gammel kending af politiet, og vi randagede hans bopæl i anden anledning, men fandt så det oversavede jagtgevær. Derfor vil han blive fremstillet i grundlovforhør tirsdag klokken 13.30 sigtet over overtrædelse af straffelovens §192 a, fortæller Tom Ahlquist fra lokalpolitiet i Nykøbing.

I § 192 a hedder det at man kan straffes fra et til seks år hvis man overtræder lovgivningen om våben ved særlige skærpende omstændigheder af være i besiddelse af våben af særlig farlig karakter.

Grundlovsforhøret endte med en varetægtsfængsling i fire uger.

Foto: Arkivfoto: Claus Hansen

En 22-årig mand blev tirsdag morgen anholdt for besiddelse af oversavet jagtgevær. Han blev efter grundlovsforhør fængslet i fire uger.

Offentliggjort Sidst opdateret