Guldborgsund

Jørn Erichsen har rundet de 80 år, og Britt er tæt på, men de fortsætter med butikken i Slotsgade. 1. maj kan de fejre butikkens 25 år. Foto: Thomas Bundgaard

Nykøbings sidste antikforretning fejrer jubilæum

Britt og Jørn Erichsen markerer 25 år med Antik i Slotsgade - som byens sidste klassiske antikvitetsforretning.

Offentliggjort

Engang var de mange flere, men nu er der kun en gammeldags antikvitetsforretning tilbage i Nykøbing - nemlig Antik i Slotsgade. Og 1. maj kan indehaverne Britt og Jørn Erichsen fejre 25 års jubilæum med butikken.

- Vi startede med Markedshallen på Chr. Winthersvej for 30 år siden. Her var der mange kræmmere, så vi druknede lidt til sidst. Jeg arbejdede dengang hos smeden, der havde værksted ved siden af, og så fik jeg mulighed for at have lidt ting her i lokalet, hvor jeg så holdt åbent efter aftale. Og sådan gik det, at vi tog springet og åbnede forretningen for 25 år siden. I dag er vi den sidste i byen, men til gengæld er der kommet mange genbrugsbutikker, fortæller Britt Erichsen og fortsætter:

- Jeg er 79 år, Jørn er 80 år, men vi elsker vores lille butik. Vi kan jo bare gøre, hvad vi vil. Og der er stadig tid til at spille golf og bridge. Turisterne er så glade for, at vi stadig er her. Og vi har også en "emnebog", vi skriver kunderne op i, hvis de søger noget specielt, vi ikke lige har hjemme. Der kommer nyt hele tiden, så man kan sagtens være heldig. Vi opkøber løbende. Men kun gode ting, vi ved, vi kan komme af med igen. 

Alt har en historie

Britt Erichsen fortæller også, at der ikke rigtig er salg i møbler mere. Det sker på andre platforme. 

Musik fra en svunden tid, finder du også i butikken. Foto: Katrine Sabroe Christensen

- I butikken finder du gode, gamle ting. Ofte er tingene ikke slidt ret meget, da de har stået i de gamle stadsstuer, hvorfra man måske kun brugte de øverste seks tallerkner i bunken, siger hun og fortsætter:

- Hvis man ser noget i vinduet, man ønsker at købe, og vi har lukket, så er man velkommen til at smide en seddel i postkassen, så finder vi ud af det, smiler Britt Erichsen, der igennem årene har været i kontakt med mange mennesker.

- Jeg har blandt andet en kunde fra USA, der, når han besøger byen, køber kongelige porcelænsfigurer. En dag kom der en ind, der havde været udstationeret, som havde købt de flotteste Barbiedukker i original emballage til eventuelt kommende børnebørn, men der kom "kun" drenge. Jeg har også lige fået en gammel grammofonspiller med plader ind, som havde stået på et loft. Den er da sjov - og den kan stadig spille. Alt her har en historie. Det kan jeg godt lide.