Aflyser jobs efter anklager om søster-misbrug
Skuespillerinden Lena Dunham ses her til en bogsignering af sin selvbiografi "Not That Kind of Girl" i New York. Nu aflyser hun to bogsigneringer i Tyskland og Belgien. Foto: AP/Kristina Bumphrey
AP/Kristina Bumphrey
En passage om kønsdele-kig på sin lillesøster har fået medie til at rase over Lena Dunham. Nu aflyser skuespillerinden planlagte optrædener.
- Jeg lænede mig ned mellem hendes ben og spredte forsigtigt hendes kønsdele. Hun gjorde ikke modstand, og da jeg så, hvad der var derinde, skreg jeg.
Denne passage fra selvbiografien "Not That Kind of Girl" om "Girls"-stjernen Lena Dunham har bragt stor forargelse hos det højreorienterede medie Truth Revolt, som anklager skuespillerinden for sexmisbrug af sin egen søster.
Nu aflyser den 28-årige skuespillerinde planlagte arrangementer på to kommende bogmesser - dog uden at fortælle hvorfor.
- Til alle mine belgiske fans: Jeg er ked af at måtte aflyse bogmessen i Antwerpen, men jeg glæder mig til at komme tilbage og spise pomfritter med jer, skriver Dunham, der også aflyser sin optræden i Tyskland:
- Tyske læsere: Jeg er virkelig ked af at aflyse morgendagens event i Berlin. Jeg er så taknemmelig for jeres støtte, lyder det videre i hendes Twitter-besked.
Efter sexmisbrugsanklagerne fløj skuespillerinden til tasterne på sin Twitterkonto i arrigskab over de påstående overgreb på lillesøsteren. For hende handlede det nemlig udelukkende om være et nysgerrigt barn og var altså på ingen måde noget overlagt seksuelt.
- Højrefløjens nyhed om at jeg misbrugte min lillesøster er bare ikke sjovt - det er virkelig bekymrende og ulækkert, skrev Dunham og fulgte op med flere tweets.
- Lad være med at fordreje mine ord. Jeg fortalte en historie om at være en underlig syvårig pige. Jeg vil vædde med, at I også selv har nogle historier, jeg helst ikke vil høre. Og ja, det her er et vredesudbrud, rasede skuespillerinden efterfølgende.
Newspaq
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie