Ifølge politiet har Welch taget sit eget liv med et enkelt skud i brystet, da han havde efterladt et selvmordsbrev. Det var rockguitaristens hustru, som fandt liget.
- Vi efterforsker sagen som et selvmord, og der er intet, der tyder på, at der er sket en forbrydelse, siger en talsmand for politiet i Nashville.
Bob Welch blev 66 år. Fra 1971-1974 var han guitarist og korsanger i Fleetwood Mac, og han nåede at indspille fem af rockbandets tidligste album.
Først efter Welch forlod bandet, slog Fleetwood Mac for alvor igennem på den internationale scene. Blandt andet med succespladen "Rumours" fra 1977.
- Han var en fantastisk guitarist. Han var sjov, sød og klog. Det er så trist for hans familie og alle fra Fleetwood Mac, siger Stevie Nicks, som var et af rockbandets centrale medlemmer i slutningen af 1970'erne.
Welch havde også en længere solokarriere i 1970'erne og 1980'erne, hvor han nåede at udgive seks album.
Det er anden gang i år, at Fleetwood Mac har mistet et tidligere medlem. I januar døde Bob Weston, som også har spillet guitar i bandet. Han blev 64 år.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned