Flere navne bekræftet til Roskilde Festival
Foto: Lionel Cironneau/AP
AP/Polfoto
Tirsdag annoncerede Roskilde Festival megastjernen Rihanna som en af kunstnerne til sommer, og onsdag blev der tilføjet tre mere ukendte, men fremadstormende navne til programmet.
- Igen i år prioriterer vi at få en masse spritnye navne ud på så mange af scenerne som muligt, siger Roskilde Festivals booker, Anders Wahrén, i en pressemeddelelse.
De tre navne er Angel Haze og The Bots fra USA samt britiske King Krule.
21-årige Angel Haze - en ny kvinde på hiphop-scenen - har blandt andet vakt opsigt med sin egen udgave af Eminems hit "Cleaning Out My Closet", hvor hun rapper om et seksuelt overgreb.
The Bots er en punket rock'n'roll søskendeduo, der udgav deres første album, da de var henholdsvis 12 og 15 år gammel.
Desuden kommer 18-årige King Krule, hvis rigtige navn er Archy Marshall, og optræder med en blanding af "blues, jazz og rumklangsdruknet pop".
Roskilde Festival understreger, at selvom man tirsdag kunne offentliggøre et meganavn som Rihanna, så banker festivalens hjerte stadig "også for de fremadstormende og endnu upåagtede musiknavne" som Agnes Haze, The Bots og King Krule.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned