Popstjernen Robyn har haft et vanvittigt succesrigt år, hvor hun ikke bare har udgivet tre album, men også har formået at promovere dem der, hvor hun allerhelst vil: På scenen.
Det fortsætter hun med næste år, når hun til sommer rammer Skanderborg Festivalen.
- Jeg har valgt at promovere Body Talk-triologien på en anden måde, end man normalt gør i pop-industrien. I stedet for at bruge en masse penge på at promovere den i radioen, så har jeg valgt at gøre det fra scenen, siger Robyn til Ritzau.
- Jeg ville turnere med Body Talk så meget som muligt, for det at være ude at spille er noget af det, jeg virkelig nyder, siger Robyn, der glæder sig over den store efterspørgsel, der har været på hende i Danmark.
- Så længe i vil have mig, så bliver jeg ved med at komme, siger hun.
På lidt mere end et år når Robyn at spille i Danmark ikke mindre end fire gange:
Først tog hun alle med storm i juli, da hun optrådte på årets Roskilde Festival. I oktober måtte en koncert med hende i Store Vega i København flyttes til Falconer Salen, da billetterne simpelthen blev revet væk.
I marts spiller hun så i Tap 1 i Valby, og er altså nu også annonceret på Skanderborg i august.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie