Samanta om X Factor-exit: Jeg gav alt
Samanta Gomez blev stemt ud, da der fredag var liveshow i "X Factor". Foto: Polfoto
Polfoto
Det var en stolt og afklaret Samanta Gomez, der fredag aften sagde farvel til talentshowet "X Factor".
En dramatisk og følelsesladet fredag aften endte for deltager Samanta Gomez med et farvel til "X Factor".
Under aftenens show fik den 28-årige sangerinde ellers både ris og ros af dommerne for sin version af kæmpehittet "Make Me Cry", men særligt ord som "skrige" og "for rocket" dominerede dommernes kritik.
Selv synes Samanta Gomez dog, at hun har givet alt, hvad hun havde i sig, under sin deltagelse i talentshowet.
- Jeg gav alt, hvad jeg havde. Jeg skal ikke kunne sige, om jeg kunne have lagt fem procent på, men det var dét, jeg leverede i aften. Det kan jeg ikke lave om, og jeg er sådan set selv tilfreds med min performance, lød det fra Samanta Gomez efter showet.
Det var derfor en både stolt og afklaret sangerinde, der mødte pressen efter kameraerne blev slukket.
Selv havde Samanta Gomez mere eller mindre forventet, at hun ville få svært ved at klare sig ret meget videre i "X Factor". En tur i farezonen i sidste uge, lagde ekstra pres på hende for at gøre det godt under fredagens show.
- Jeg vidste godt, der var en stor sandsynlighed for at ryge ud. Eller i hvert fald for at ryge i farezonen, lød det fra sangerinden.
- Det var to ud af fem, der skulle i farezonen, og jeg ved godt, hvad det er for et felt, jeg er oppe imod, så det kom ikke bag på mig, lød det fra Samanta Gomez, der fik støtte af kæresten, Morten, efter sit exit.
Men selv om det fremover ikke bliver til mere sang for alderspræsidenten i "X Factor"-regi, så er Samanta Gomez langt fra klar til at opgive musikken.
- Jeg har masser af planer, lød det hemmelighedsfuldt fra sangerinden.
Der er nu fire deltagere tilbage i "X Factor"-konkurrencen.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie