Se traileren: Coster-Waldau er tilbage i dansk film som selvmordsturist
Skuespilleren Nikolaj Coster-Waldau er snart aktuel i den danske film "Selvmordsturisten". (Arkivfoto) Foto: Alberto Pizzoli/Ritzau Scanpix
Alberto Pizzoli/Ritzau Scanpix
Efter verdensomspændende succes i "Game of Thrones" kan Nikolaj Coster-Waldau snart ses i en dansk film.
Han er en af de største danske skuespillere, men det er ikke mange produktioner, Nikolaj Coster-Waldau har medvirket i herhjemme de seneste år.
Snart kan han dog opleves i Jonas Alexander Arnbys "Selvmordsturisten", hvor han indtager hovedrollen.
Nu er traileren til det psykologiske kærlighedsdrama blevet offentliggjort, og her kan man blandt andet se, hvordan skuespilleren har anlagt et nydeligt overskæg til rollen.
Om filmen lyder det i en pressemeddelelse:
- I "Selvmordsturisten" følger vi forsikringsagenten Max. Han elsker sin kone, Lærke, men lever med en svulst i hjernen og befinder sig midt i en eksistentiel krise.
- Han kommer på sporet af det hemmelige, afsidesliggende luksusresort Aurora Hotel, der specialiserer sig i selvmord. Her opdager han en foruroligende sandhed, der får Max til at sætte spørgsmålstegn ved selve livet, døden og hans egen forståelse af virkeligheden.
Filmen bliver i løbet af efteråret vist på filmfestivaler i Spanien og Schweiz, før den får dansk premiere den 21. november.
Se traileren her: https://www.youtube.com/watch?v=HqJavML7w5o
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned