Rapperen Wyclef Jean kan sagtens se det positive i selv de mest nedslående ting. For eksempel ser han ganske lyst på den skudepisode, han var en del af i sidste uge.
For skuddet, der ramte hans hånd, gjorde, at hele verden blev opmærksom på, hvad der foregår i Haiti. Det fortæller han til People.com.
- Det kastede lys over det faktum, at der foregik et valg den dag, siger Wyclef Jean og fortsætter.
- Jeg tror ikke, at alle kendte noget til valget i Haiti, indtil de hørte om, hvad der skete med mig, siger Wyclef Jean.
41-årige Wyclef Jean fortæller, at skudepisoden ikke var så slem som først antaget.
- Jeg blev snittet af kuglen. Den gik ikke igennem noget, siger Wyclef Jean, men fortæller, at det dog gjorde ondt alligevel.
- Det var mest chok og målløshed. De bedøvede mig. Smerten kom først efter det, fortæller han.
Wyclef Jean har hånden i en bandage, og til en koncert for nylig havde han viklet et haitiansk flag rundt om den sårede hånd, som han kalder "den mest berømte hånd i verdenshistorien".
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned