Hvad var det dog, der skete?
Mit vinterfrosne hjertes kvarts
må smelte ved at se det
den første dag i marts.
Hvad gennembrød den sorte jord
og gav den med sit sølvblå flor
et stænk af himlens tone?
Den lille anemone,
jeg planted dér i fjor.
På Lolland jeg den hented,
et kærtegn fra min fødeø.
Så gik jeg her og vented
og tænkte: »Den må dø;
den savner jo sit skovkvarter,
sin lune luft, sit fede ler;
i denne fjendske zone
forgår min anemone;
jeg ser den aldrig mer.«
I dag er det første marts, og det er – eller bør være – en særlig dag for Lolland. Kaj Munk skrev i 1943 ”Den blå anemone”, og Egil Harder satte musik til digtet i 1945. Sangen handler om anemonen fra Lolland, som bliver omplantet til Jylland uden mange chancer for overlevelse i den sandede jyske jord. Det går dog over al forventning, anemonen klarer den og bliver for Kaj Munk et symbol på en lille sart organismes styrke og uanede kræfter.
Mange synger denne sang i marts måned ved møder og sammenkomster på Lolland. Det er en dejlig oplevelse. Og jeg tænker hver gang, at ALLE burde begynde dagen d. 1. marts med at synge denne sang. Man kunne starte i skolerne. Hvis jeg var skoleleder, ville jeg samle alle elever og personale og synge denne sang hver d. 1. marts. Jeg ville minde alle om, at der kan være udfordringer ved at blive revet op med rode fra et sted og blive plantet et nyt, men at det kan lykkes at slå rødder nye steder. Både i sandjord i Jylland, men så sandelig også i lerjord på Lolland!
For mig er det en vigtig sang, som giver håb og styrke. Den handler om den undertippede spiller, som overrasker alle. Det er også Lollands skæbne i dag. Vi har længe ventet på forløsningen, men jeg synes, den kom med Lovestormen og andre gode begivenheder, som spredte optimisme i 2015. Claus Meyer sagde det sidste år meget skarpt med disse ord: “Spørgsmålet er, om vi får et rigere liv ved at afstå fra at række ud efter de drømme, andre ikke tror vil gå i opfyldelse for os.” Anemonen overlevede på trods, og lollikernes drømme vil også gå i opfyldelse. Bare vi tror på dem og arbejder hen imod dem sammen.
Et er sangen, et andet er blomsten og forårets komme. Hvem finder den første blå anemone på Lolland? Skriv en kommentar eller send Folketidende et foto, når du ser den første. Vi skal fejre Lollands blå anemone hvert år!
God 1. marts til alle!
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned