Paradigmeskifte version 2.0

Regeringens forsøg på at ændre udlændingepolitikken kan få omsiggribende konsekvenser.

Offentliggjort Sidst opdateret

Forsøget på at få Rwanda eller et andet land uden for EU til at oprette et dansk-drevet asylcenter kan få store konsekvenser for fremtidens udlændingepolitik. Flertallet er sandsynligvis allerede hjemme i folketinget.

Økonomisk er der også noget at hente, hvis Regeringen kan få succes med at få aftaler i stand, så der kan oprettes et asylcenter udenfor EU. Danmark kan slippe for at have mennesker boende på kost og logi i årevis. Samtidig kan Danmark også slippe for den lange behandlingstid, som ofte er besværlig eller umulig - og som måske ender med et langvarigt ophold i Danmark, fordi asylansøgeren ikke frivilligt ønsker at rejse hjem eller hjemlandet ikke ønsker at få den enkelt tilbage.

Det store spørgsmål er, hvordan de øvrige EU-lande vil opfatte muligheden for at videresende asylbehandlingen til en fjern destination – og hvordan vil fremtiden tegne sig for verdens fattigste eller fordrevne mennesker, som ønsker sig et bedre liv.

John Wennerwald

Regions- og byrådsmedlem for Socialdemokratiet

Mosevænget 28

2680 Solrød Strand