Apple Watch vender tilbage til hylderne i USA efter patenttvist
Apple blev sagsøgt af selskabet Masimo, der mener, at techgiganten har kopieret dets teknologi, der kan måle iltniveauet i blodet. (Arkivfoto). Foto: Chris Delmas/Ritzau Scanpix
Et amerikansk importforbud mod Apple Watch sættes på pause, og Apple kan igen sælge det populære ur i USA.
Techgiganten Apple kan igen stille dens populære ur, Apple Watch, frem på hylderne i de amerikanske Apple Stores, efter at en føderal appeldomstol onsdag har sat et salgs- og importforbud af uret på pause.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Fra Apple lyder det i en pressemeddelelse, at man er "glad for at kunne bringe den komplette produktlinje med Apple Watch tilbage til kunderne i det nye år".
- Apple Watch 9 og Apple Watch Ultra 2, begge med funktionen, der måler blodets iltniveau, bliver tilgængelige igen i USA fra Apple Store i dag (onsdag, red.) og apple.com i morgen (torsdag, red.) inden middagstid, skriver techgiganten i en pressemeddelelse.
Der har siden midten af december været forbud mod at importere og sælge uret i USA, efter at USA's Internationale Handelskommission (ITC) afgjorde, at Apple med uret havde krænket selskabet Masimos patent på teknologi, der kan måle blodets iltniveau.
Afgørelsen lå derefter ved USA's præsident, Joe Biden, som havde mulighed for at nedlægge veto mod den. Det afviste han tirsdag, efter at Apple allerede havde taget uret af hylderne den 24. december.
Masimo har sagsøgt Apple for at lokke ansatte væk fra firmaet for at stjæle dets teknologi og indarbejde det i Apple Watch.
Apple har lanceret sit eget søgsmål, hvor det kalder Masimos søgsmål for en "manøvre", der skal rydde vejen for, at selskabet kan lancere sit eget konkurrerende ur.
Techgiganten har oplyst til den føderale domstol, at USA's Told- og Grænsestyrelse (CBP) er ved at overveje, om et nyt design til Apple Watch kan gøre, at man kan importere uret uden at krænke Masimos patent.
CBP har sagt, at man vil komme med en endelig beslutning i det spørgsmål den 12. januar.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned