Landets største spiller inden for såkaldt erotiske dating, internetsiden Scor.dk, har netop overtaget IX.nu, der er blandt Sveriges største datingsider med 150.000 profiler.
Opkøbet bringer nu Scor-koncernens samlede brugertal op på 400.000 kærlighedssøgende mennesker på verdensplan, skriver dagbladet Børsen.
Scor.dk står stærkt i Skandinavien og arbejder kraftigt på at udvide forretningen i resten af Europa og på de spirende markeder i Sydamerika og Asien, hvor selskabet har kontor i Thailand. Med det nye opkøb konsoliderer Scor.dk sin position som førende inden for sexdating i Norden.
- Brugerne på IX og Scor.dk minder om hinanden. De tilhører begge den erotiske del af datingnetværket, siger ejer og direktør Lars Castenlund-Svendsen, der driver selskabet sammen med sin kone.
Lars Castenlund-Svendsen afviser ikke flere opkøb, men det afhænger af, hvilke tilbud, der dukker op. Sidste år fik selskabet et overskud på 4,5 millioner kroner før skat med en bruttoavance på 8,6 millioner kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned