Danske aktier sætter rekord: Stiger med 4,6 procent
Aktierne i C25-indekset lyste lysegrønt hele torsdag som tegn på, at kurserne lå højere end dagen forinden. Selv om indekset lagde ud med en stigning på 12,7 procent, endte det dog med en mere beskeden stigning på 4,6 procent. Det er rekord for en enkelt dag. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Det danske C25-aktieindeks oplevede torsdag den største stigning på en enkelt dag i indeksets historie.
Det danske C25-aktieindeks oplevede torsdag den største stigning nogensinde på en enkelt dag.
Indekset, der omfatter de 25 største og mest handlede børsnoterede selskaber i Danmark, lå ved børslukning 4,6 procent højere end onsdag.
Dermed er den hidtidige rekord, der lød på en stigning på 4,1 procent, altså slået.
Indekset åbnede endda hele 12,7 procent højere end dagen før, men har altså tabt en hel del flyvehøjde i løbet af dagen.
Det er Donald Trumps udsættelse af den bebudede gengældelsestold, der har fået investorerne til at ånde lettet op og igen få mere appetit på den risiko, som aktierne udgør sammenlignet med andre aktivklasser.
Meldingen kom onsdag aften og førte på den amerikanske fondsbørs i Wall Street i New York til de højeste stigninger siden 2008.
En lang række toneangivende aktier, herunder Tesla, Apple og Nvidia, steg med tocifrede procentsatser.
Så voldsomt gik det ikke til under torsdagens handel i København. Her var transportaktierne Mærsk og DSV blandt højdespringerne med stigningerne på 8 procent.
Men samtlige C25-aktier gik frem med mindst 1,6 procent, og dermed blev en del af tabet fra onsdagen indhentet igen.
Onsdag oplevede C25-indekset sit tredjehøjeste fald nogensinde, da det gik 5,6 procent tilbage.
Og spørger man Henrik Olejasz Larsen, der er investeringsdirektør i Sampension, vil de danske aktier nok fortsætte deres yoyo-lignende adfærd de kommende dage og uger på grund af den usikkerhed, som Trump har skabt.
Samtidig frygter han, at markedet undervurderer det tilbageslag, som en mulig toldkrig - der endnu ikke kan aflyses - vil medføre for den globale handel.
- Disse økonomiske effekter vil - trods den midlertidige periode med lavere toldsatser - være betydelige, og jeg er bestemt ikke sikker på, at det er fuldt indregnet i markedet endnu, siger investeringsdirektøren.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned