Den dansk onlinebutik Miinto får rekordstort tab
Anders Holch Povlsen, der er blandt Danmarks rigeste, ejer 72 procent af modeplatformen Miinto. (Arkivfoto). Foto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix
Miinto har endnu ikke formået at skabe et overskud. Ledelsen forventer også et underskud for dette regnskabsår.
Onlineshoppen Miinto har fået et underskud på 192 millioner kroner i regnskabsåret 2021/2022.
Det fremgår af regnskabet for virksomheden bag platformen.
Størstedelen af Miinto er ejet af Anders Holch Povlsen, der står bag Bestseller og er blandt Danmarks rigeste.
Virksomheden sælger primært tøj via nettet fra uafhængige modebutikker. Ifølge Miintos egen hjemmeside sælges produkterne i otte europæiske lande, herunder de nordiske lande, Holland, Polen og Italien.
Miinto har endnu ikke formået at skabe overskud. Årets underskud er det største, siden virksomheden blev stiftet i 2009.
I regnskabet fremgår det, at der i januar 2023 er foretaget en kapitalforhøjelse. Samtidig er der blevet underskrevet en ny aftale med banken.
Samlet forventer ledelsen, at det vil sikre tilstrækkelig kapital til virksomheden og at egenkapitalen vil blive genetableret.
Efter årets underskud ramte egenkapitalen minus 37 millioner kroner.
Miinto oplyser ikke omsætningen i regnskabet. Ifølge Finans var den to milliarder kroner om året i maj 2022.
Heller ikke i det igangværende regnskabsår forventer Miintos ledelse, at der kan komme sorte tal på bundlinjen. For regnskabsåret 2022/2023 forventer den et underskud på omkring 85 millioner kroner efter skat.
Anders Holch Povlsen ejer 72 procent af Miinto.
Ud over Anders Holch Povlsen er også Konrad Artur Kierklo, der i dag er administrerende direktør i Miinto, og Carsten Stokholm Mikkelsen med i ejerkredsen.
Sidstnævnte er blandt andet er kendt for at have stiftet diskotekskæden Crazy Daisy samt at være den første investor i Just Eat.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned