Det er blevet dyrere at handle
Foto: DRESLING JENS
DRESLING JENS
Forbrugerpriserne fortsætter med at stige. I november steg inflationen med 2,6 procent.
Synes du også, at det er blevet en dyrere fornøjelse at købe ind? Så er der noget om snakken. Nye tal viser nemlig, at det koster stadig mere at lægge varer i kurven i supermarkedet og købe nyt tøj.
Forbrugerpriserne lå i november 2,6 procent højere end på samme tidspunkt sidste år, viser nye tal fra Danmarks Statistik.
Det betyder, at en almindelig børnefamilies samlede årlige forbrug nu koster 12.600 kroner mere end for et år siden.
Det er især priserne på fødevarer som brød, kød, ost, kaffe, smør, spiseolie, margarine og frugt, der er løbet i vejret. Men også udgifterne til bolig, tøj og transport er steget støt gennem det seneste år.
Ganske vist er inflationstaksten lidt lavere i november end i oktober, hvor den lå på 2,8 procent. Men det ændrer ikke ved det overordnede billede, påpeger privatøkonom i Danske Bank, Las Olsen.
- Tallene ændrer således ikke ved det samlede billede af inflationen i Danmark. Den er forholdsvis høj, til trods for at Danmark og Europa befinder sig i økonomisk tilbagegang, siger Las Olsen i en kommentar.
Det er stigende råvarepriser, der er med til at puste til inflationen. Råvarepriserne bliver trukket op af dele af verden, hvor der stadig er vækst, for eksempel Kina.
Samtidig gør stigende afgifter - som for eksempel fedtafgiften - også varerne dyrere.
- Lønningerne kan ikke i øjeblikket følge med priserne, og derfor bliver vi reelt fattigere, påpeger Las Olsen.
Den dårlige nyhed til danskerne er, at den udvikling ser ud til at fortsætte ind i det nye år. Flere afgifter er på vej, lønudsigterne er fortsat ringe, og så ser skatterne ud til at stige.
- Heldigvis kommer det efter en periode i 2009 og 2010, hvor vores disponible indkomst er steget markant - og efter en længere årrække, hvor lønstigningerne har været store i Danmark, siger Las Olsen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned