DSBs billetkontor ligger nu i lommen

Nu behøver man ikke længere sidde ved computeren for at købe billet til DSBs Intercity og Intercitylyn. Det kan gøres via iPhone eller Android, så man får billetten på telefonen i stedet. I applikationen kan man også købe pladsbillet.

- Med DSB Billet er det blevet let at bestille og købe en billet og pladsreservation til DSB rejsen uafhængigt af, hvor man befinder sig, bare man har netforbindelse på sin telefon, siger Anne Mette Koch, der er chef for Digitale Kanaler i DSB.

Hun påpeger, at det giver nogle store fordele for vores kunder i form af langt større fleksibilitet.

Mange har en arbejdsgiverbetalt telefon - men med DSBs billetapplikation kan man betale ved hjælp af kreditkort på samme måde, som man kender det på nettet, hvor man indtaster sine betalingskortoplysninger via en sikker forbindelse.

- At betalingen foregår med kreditkort giver en række fordele i forhold til overtakserede sms?er. Vores kunder får afregningen med det samme, og rejsende med arbejdsgiverbetalt telefon kan bruge applikationen, siger Anne-Mette Koch.

Ved hjælp af den indbyggede GPS i telefonen er den nærmeste station allerede indtastet. Men man kan vælge en anden, hvis man skal af sted fra en anden station.

Det vil være muligt at købe alle typer af billetter 14 dage før via applikationen - dog ikke DSB Orange- og klapsædebilletter.

Har man ikke en Androidtelefon eller iPhone, kan man via mobilhjemmesiden m.1415.dk købe og bestille billetter på samme måde.

/ritzau/

Køb en DSB-billet på iPhone eller Andriod. En ny applikation betyder, at man får alle oplysninger på mobilen.

Offentliggjort Sidst opdateret