Ecco-butik i København udsat for hærværk
Indgangspartiet på Ecco-butikken på Købmagergade i København har været overhældt med rød maling.
Ecco-butikken på Købmagergade i København har været udsat for hærværk tidligt tirsdag morgen.
En eller flere gerningsmænd har ifølge Berlingske overhældt indgangspartiet med rød maling.
Hærværket blev opdaget lidt før klokken 9, da en medarbejder mødte ind. På det tidspunkt var malingen fortsat frisk.
Den røde maling er fjernet fra indgangspartiet, men der er stadig spor efter malingen på gadebelægningen.
Årsagen til hærværket er ukendt, men Ecco har været omtalt en del i medierne i forbindelse med Ruslands invasion af Ukraine.
Det skyldes, at selskabet i modsætning til mange andre danske virksomheder har besluttet sig for at fortsætte med at drive forretning i Rusland, hvor man ejer 200 butikker.
Ecco, der har hovedsæde i Bredebro i Sønderjylland, har begrundet beslutningen med hensynet til de 1800 ansatte i det russiske datterselskab og deres familier.
Eccos beslutning om at blive i Rusland har betydet, at virksomheder som blandt andre Boozt, Miinto og Magasin har valgt at stoppe salget af Ecco-sko, ligesom selskabet står til at miste retten til at kalde sig for kongelige hofleverandør.
Ecco er en familieejet virksomhed med Hanni Toosbuy Kasprzak som bestyrelsesformand. Hun er datter af stifteren Karl Toosbuy.
Politiet oplyser tirsdag aften til Ritzau, at de ikke har modtaget en anmeldelse om hærværket.
/ritzau/
Seneste artikler
Ida er den eneste kvinde af sin slags på Sydhavsøerne
NFH kollapser mod nordmænd
Frygtede han var sprængt i stykker: Glemte alt i kaoset
Yngve overlevede flammerne, men slap aldrig mørket
Nu er borgerne til nyt udvalg fundet
Mest læste artikler
Live: 58-årig dømt for at groome, voldtage og true plejedatter
Fyringschok: 11 ansatte står til at miste jobbet
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok
Har du tjekket kuponen? To lottovindere fra samme by får stor gevinst