EU-domstol omstøder grønt lys til tysk milliardhjælp til Lufthansa
EU-godkendelse af tysk milliard-redning af Lufthansa er onsdag blevet annulleret af EU-Retten.
EU's godkendelse af en milliardstor redningspakke fra den tyske stat til det tyske luftfartsselskab Lufthansa er onsdag blevet annulleret ved EU-Retten.
EU-Retten har onsdag givet det irske luftfartsselskab Ryanair medhold i selskabets klage over redningspakken, som den tyske konkurrent Lufthansa fik i 2020 af den tyske stat.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Tilbage i 2020 fik Lufthansa og den tyske stat ellers EU-Kommissionens godkendelse.
Lufthansa havde som en række andre luftfartsselskaber akut behov for penge i kassen, da flytrafikken tørrede ind under coronaepidemiens rejserestriktioner.
I grove træk gik redningspakken ud på, at den tyske stat købte sig ind som medejer af luftfartsselskabet. For seks milliarder euro købte den tyske stat 20 procent af Lufthansa. Derudover stillede staten garanti for tre milliarder euro mere.
Det svarede til henholdsvis 45 og 22 milliarder kroner.
Ryanair klagede omgående til EU-Retten over EU-kommissionens godkendelse. Her er den første instans EU-Retten. Det er her Ryanair onsdag har fået medhold.
Dermed er det teknisk set kommissionens godkendelse, som EU-Retten har slået ned. Ifølge domstolen har kommissionen begået fejl i processen, der førte til godkendelsen.
Blandt andet peger domstolen på, at EU-Kommissionen fejlede i en vurdering af, at Lufthansa ikke kunne finde pengene på de finansielle markeder i stedet for af den tyske stat.
Samtidig indeholdt redningspakken ikke en mekanisme, der skulle få Lufthansa til at købe den tyske stat ud hurtigst muligt.
En afgørelse i EU-Retten kan ankes til EU-Domstolen. Dermed kan EU-Kommissionen anke afgørelsen til EU-Domstolen.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie