Den europæiske centralbank, ECB, har på et rentemøde torsdag som ventet besluttet at fastholde den ledende rente på 1,5 procent.
Centralbanken har været i færd med langsomt at hæve renten, men det er der blevet sat en stopper for på grund af de store problemer med at få gang i væksten i Europa.
Den nedadgående risiko for eurozonens økonomier er blevet forstærket siden sidste ECB-møde, siger centralbankchef Jean-Claude Trichet på et pressemøde.
Han oplyser også, at han betragter inflationspresset på økonomien som aftagende. Tidligere så han et opadgående pres på inflationen.
- Det er usandsynligt, at inflationen forbliver klart over 2 procent (ECB's inflationsmålsætning, red.), vurderer bankchefen.
ECB nedjusterer samtidig skønnet for væksten i regionen i år og næste år.
Nordeas chefanalytiker Anders Matzen mener, at der med dagens udmelding fra centralbankchefen ingen tvivl er om, at Trichet dermed aflyser udsigten til yderligere renteforhøjelser.
Anders Matzen forventer, at ECB vil holde renterne uændrede gennem hele næste år.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned