Fabrikken bag Danmarks nye kampfly øger salg med 20 procent
Lockheed Martins kampfly F-35 Joint Strike Fighter, da det blev præsenteret tilbage i 2006. (Arkivfoto) Foto: AP/Matthew Otero
AP/Matthew Otero
Pentagons vigtigste våbenleverandør, der også står bag Danmarks nye F-35-fly, har haft massiv fremgang.
Kampflyproducenten Lockheed Martin Corp havde en stigning i salget på 19,4 procent i fjerde kvartal 2016, viser selskabets regnskab tirsdag.
Det skyldes blandt andet større fortjenester på kampflyet F-35 og på Sikorsky-helikoptere.
F-35 er det kampfly, som Danmark også har besluttet at investere milliarder i.
Amerikanske Lockheed Martin, som er Pentagons vigtigste våbenleverandør, siger, at den venter en stigning i salget på mellem 4,6 og 7,1 procent i 2017. Tidligere var prognosen på omkring 7 procent.
Lockheed Martins F-35-kampflyprogram er blevet kritiseret af præsident Donald Trump som værende alt for dyrt.
Før sin tiltrædelse skabte Trump tvivl om USA's køb af kampflyene.
- F-35-programmet er ude af kontrol. Milliarder af dollar kan og vil blive sparet på militærindkøb efter 20. januar, skrev Trump på Twitter 12. december.
En uge inden sin tiltrædelse holdt Trump et møde med Marillyn Hewson, der er direktør i Lockheed Martin. Her blev prisen drøftet.
Efter mødet lød meldingen, at man er "tæt på en aftale, der vil sænke prisen betydeligt", som Marillyn Hewson udtrykte det over for nyhedsbureauet Reuters.
Lockheed Martins omsætning i årets sidste kvartal endte på 13,8 milliarder dollar - svarende til 95,9 milliarder kroner - og det er en tand mere end ventet blandt analytikerne
Det pæne regnskab kommer på trods af, at Lockheed Martin har leveret færre fly end forventet i 2016.
Det var ventet, at producenten ville levere 53 kampfly, men kun 46 kom ud til kunderne.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned