Flere tog en overnatning i fremmed seng

November bød hverken på efterårsferie eller andre højtider. Alligevel var der flere, der valgte at tage en nat ude i en seng på hotellet eller feriecentret.

Samlet steg antallet af overnatninger med 52.000 - eller fem procent - i forhold til november sidste år. Samlet endte tallet på 1,1 millioner, viser tal fra Danmarks Statistik.

Antallet af hotelovernatninger steg med 40.000 eller fem procent til 896.000. Og feriecentrene oplevede også fremgang med en stigning på ni procent eller 16.000 flere overnatninger.

Omvendt faldt overnatninger på danske vandrerhjem med 5000 svarende til otte procent.

Også ejerne af sommerhuse, der lejes ud, havde en god november. Fra november 2010 til november sidste år steg antallet af overnatninger med tre procent til samlet 350.000 overnatninger i udlejede danske feriehuse.

- Ferieudlejningen trodser de triste økonomiske strømninger, der har ramt os gennem de seneste år, siger Christian Hilligsøe Heinig, cheføkonom i Realkredit Danmark, i en kommentar til tallene og fortsætter:

- En oplagt tanke i relation hertil er umiddelbart, at når krisen kradser herhjemme, så bliver der skåret ned på de udenlandske rejser, og i stedet søger man mod en lidt billigere ferieform under hjemlige himmelstrøg

Tyskernes interesse steg og antallet af feriehusovernatninger gik op med 18.000 eller ni procent. Samtidig steg tyskernes andel af de samlede overnatninger fra 56 procent i november 2010 til 60 procent i år.

- Det er i øvrigt værd at bide mærke i, at det er blevet markant lettere gennem de seneste år at få sommerhusøkonomien til at hænge sammen via udlejning, påpeger cheføkonomen.

Han understreger dog, at den afgørende faktor for køb af sommerhus skal være, at man selv har råd og lyst til at eje - ikke forventningen om en god investering.

/ritzau/

November bød på fremgang for danske feriecentre og hoteller. Antallet af overnatninger stiger.

Offentliggjort Sidst opdateret