Flest dårlige betalere på Sjælland

Offentliggjort Sidst opdateret

* 170.912 danskere er registreret i RKI ved udgangen af december 2022. Det er et fald sammenlignet med juni 2022, men en lille stigning siden opgørelsen ved årsskiftet 2021/2022.

* Den samlede misligholdte gæld lyder på cirka 9,4 milliarder kroner – det er en bundrekord og et fald på ca. 2,4 milliarder kroner siden januar 2021. Til sammenligning var den samlede misligholdte gæld i januar 2014 på 16,9 milliarder kroner.

* Det gennemsnitlige skyldige beløb per person er 55.055 kroner.

* I gennemsnit er hver enkelt dansker i RKI registreret med 2,58 sager med en gennemsnitlig beløbsstørrelse på 21.295 kroner.

* Region Sjælland er fortsat den region med den største andel af registrerede personer med misligholdt gæld: 4,37 procent af alle personer på 18 år eller derover i Region Sjælland står i RKI.

* Region Hovedstadens borgere er bedst til at undgå en registrering i RKI. Her er det kun 2,89 procent af befolkningen, der er i RKI.

Kilde: Experian.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.