Folketingsmedlem utilfreds med DI

Dansk Industri (DI) har i denne uge sat spørgsmålstegn ved, hvorfor så mange unge klager over, at de ikke kan få en praktikplads. Ifølge DI har fire ud af 10 virksomheder problemer med at besætte ledige praktikpladser med kvalificerede unge. DI anklager erhvervsskolerne for ikke at gøre de unge fagligt dygtige nok og de unge for ikke at være tilstrækkeligt fleksible, når de søger praktikplads.

Socialdemokraten Lennart Damsbo-Andersen, som blandt andet er formand for folketingets beskæftigelsesudvalg, mener, DIs udmelding er helt hen i vejret.
- På www.praktikpladsen.dk er der i øjeblikket opslået cirka 150 ledige praktikpladser, og der er cirka 10.000 elever, som i øjeblikket søger en praktikplads, siger han.

Kommunerne håndhæver et uddannelsespålæg, som ofte sender de unge i gang med uddannelse, som de måske ikke magter at gennemføre, hvor der ikke er mangel på arbejdskraft og ingen mulighed for at færdiggøre uddannelsen i et praktikforløb.
- Vi kommer til at finde en løsning, som tilgodeser både de unge, som skal tage en uddannelse, og erhvervslivet. De unge, som er kommet ud af folkeskolen med meget få kompetencer, skal have mulighed for at blive klædt bedre på til at gennemgå en uddannelse, lyder det fra Lennart Damsbo-Andersen.

-Dernæst skal vi have kigget på, at der inden for de fag, hvor det forventes at blive arbejdskraftmangel, der får de unge en uddannelsesgaranti. Det vil betyde, at der åbnes for mange flere skolepraktikpladser end under det nuværende kvotesystem, tilføjer han.

Formanden for folketingets beskæftigelsesudvalg, lokalvalgte socialdemokrat Lennart Damsbo-Andersen, kalder DI's udtalelser om unge, som ikke kan få praktikplads, helt hen i vejret.

Offentliggjort Sidst opdateret