Frygtet dyresygdom spreder sig - og det kan fortsætte måneder endnu

Bluetongue er kommet med mitter sydfra, og det er lige nu særligt udbredt i Sønderjylland. (Arkivfoto). Foto: Nick Gammon/Ritzau Scanpix

Sygdommen bluetongue spredes fortsat. Den kommer fra mitter, som kan smitte til november. Får og kvæg i hele landet er i risiko ifølge landbrugsorganisation.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det startede med én smittet besætning i Sønderjylland for en måned siden.

Nu er den smitsomme sygdom bluetongue, der rammer dyr som får og køer, fundet på både Sjælland og Fyn, og i alt er knap 100 besætninger ramt.

Den næste tid kan antallet stige yderligere, da mitten - de små myg, som smitter dyrene - er i sæson, så længe det er varmt nok for dem.

Det fortæller veterinærdirektør i Fødevarestyrelsen Charlotte Vilstrup.

- Vi regner med, at de stadigvæk kan blive inficeret et stykke tid endnu, og at de kan smitte dyrene videre til engang i november.

- Men det kommer meget an på vind, vejr og temperaturen, hvor smitten vil sprede sig hen, og hvor mange der vil være i risiko, siger hun.

Mitterne trives i varmt vejr, og efterårets start har været guf for dem.

Sygdommen, der ikke smitter fra dyr til dyr og heller ikke mennesker, viser sig ved symptomer som væskeansamlinger i hovedet og sår i munden.

Får, der er blevet smittet, får typisk også blå tunger - deraf navnet.

Det er dog svært at sige noget generelt, da billedet er meget forskelligt, siger Ida Storm, sektordirektør for kvæg i Landbrug & Fødevarer.

Nogle dyr viser få symptomer, mens andre - særligt får - må aflives.

- Derfor er man enormt bange for, hvordan det udvikler sig. Den usikkerhed præger både dem, der er ramt af det, og dem, der ikke har været det.

Sygdommen kan få økonomiske konsekvenser for landmændene på flere måder. Både hvis dyrene skal aflives, men også i andre situationer.

- Vi ser også et ydelsestab hos de kvæg, der har været syge, og det kan godt være over en langstrakt periode, siger Ida Storm.

Hos får kan bluetongue vise sig ved sår i mundhulen, og at tungen bliver blålig - deraf navnet. (Arkivfoto). Foto: Rob Engelaar/Ritzau Scanpix

Der gives ingen erstatning som følge af bluetongue.

Sektordirektøren mener, at den seneste uges udvikling, hvor der er set smitte på Sjælland og Fyn, viser, at alle besætninger potentielt er i risiko.

Og der er ikke så meget at gøre for landmændene.

En ting er at tage dyrene ind om natten, da mitterne er meget aktive her. Man kan også overveje vaccinen.

- Der er en økonomisk afvejning i det, men vaccinen er heller ikke endelig godkendt.

- Det element af usikkerhed gør jo også, at man siger: Vi ved sådan set ikke, hvor lang tid immuniteten holder, og hvor god den er, siger hun.

Så er spørgsmålet, hvor udbredt sygdommen bliver den næste tid.

Ritzau Grafik. Foto: WER/Free

Det er ifølge Charlotte Vilstrup fra Fødevarestyrelsen svært at spå om.

- Vi kan ikke rigtig forudsige, dels hvor mange mitter der er, og hvor de flyver og blæser hen, dels hvor mange der bliver inficeret af dem.

- Men vi har en risikovurdering fra vores rådgivere, som siger, at det vil sprede sig mod nord og øst, siger veterinærdirektøren.

Smitten er oprindeligt kommet sydfra, og i Danmark er det stadigvæk særligt i Sønderjylland, sygdommen er, selv om den nu er set i hele landet.

Derfor er det heller ikke utænkeligt, at det også snart ses i vores nabolande.

- Jeg var sammen med mine norske og svenske kolleger i sidste uge.

- De følger i hvert fald meget nøje med i, hvad der sker i Danmark, og om det nu også kunne krydse grænsen til deres lande, siger Charlotte Vilstrup.

/ritzau/

Fakta om bluetongue

* Bluetongue skyldes et virus, og det er typisk kvæg, får, geder, hjorte og andre drøvtyggere, der smittes.

* Symptomerne omfatter blandt andet gispende åndenød, væskeansamlinger i hovedet, aborter og halthed.

* Hos får kan tungen blive farvet blå. Det er derfor, at sygdommen har fået sit navn.

* Sygdommen er smertefuld og langvarig, og den eneste udvej for alvorligt syge dyr er ofte aflivning.

* Bluetongue smitter via mitter, der er små blodsugende insekter.

* Det seneste udbrud af bluetongue i Danmark var i 2008.

* Mennesker kan ikke smittes med bluetongue.

Kilde: Fødevarestyrelsen.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu