Det er absolut ikke rigtigt, at elektrikerlærlinge dagligt føler sig mobbet og chikaneret til at se stort på arbejdsmiljøet og ikke overholde sikkerheden.
Sådan hedder det i en pressemeddelelse fra installatørernes organisation, Tekniq, efter at en rapport fra Center for Ungdomsforskning er blevet gengivet af avisen.dk og derefter citeret i flere medier.
Med afsæt i rapporten skriver avisen.dk, at lærlingene er nederst i et hierarki, "hvor de ældre kolleger tryner, mobber og presser dem til at gøre, som de udlærte praler med, at de gjorde, da de var i lære. De spyttede på fingrene for at mærke på kablet og undersøge, om der var strøm i det".
Stødene er livsfarlige, forklarer forbundssekretær Lene Christiansen fra fagforeningen Dansk El-Forbund, som vil intensivere sin indsats mod problemet.
I pressemeddelelsen fra Tekniq siger organisationens direktør, Niels Jørgen Hansen, at der er tale om en "spinkel" undersøgelse, baseret sig på interview med få lærlinge.
- Undersøgelsen tegner et helt forkert billede af arbejdsmiljøet i el-branchen. Fakta er, at branchen i rigtig mange år har gjort meget for at forbedre arbejdsmiljøet, blandt andet til glæde for lærlingene, understreger Niels Hansen.
Han tilføjer, at branchen hele tiden er under skrap kontrol. Senest har Arbejdstilsynet screenet samtlige installationsvirksomheder.
- Det er vore klare indtryk, at de kritisable forhold, som er fundet i et meget lille antal virksomheder, kun i sjældne tilfælde har med det psykiske arbejdsmiljø at gøre, vurderer direktøren for Tekniq.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned