Jyske Banks indtægter stiger - men overskuddet falder
Jyske Bank, der har hovedsæde i Silkeborg, oplever vækst i renteindtægterne. (Arkivfoto). Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
I tredje kvartal har Jyske Bank tabt 300 millioner kroner på såkaldte kursreguleringer, viser regnskab.
Jyske Bank har i tredje kvartal tjent 503 millioner kroner efter skat.
Det viser bankens regnskab tirsdag morgen.
Det er et noget lavere niveau end i samme periode sidste år.
Faldet er tilmed sket, selv om renteindtægterne modsat er steget med 170 millioner kroner til i alt 1,4 milliarder i perioden.
Det skyldes primært, at det, der i et bankregnskab hedder "kursreguleringer", er gået fra at være et overskud på godt 130 millioner kroner i tredje kvartal sidste år til et underskud på 300 millioner i år.
Nedgangen fra et højt niveau kan særligt henføres til effekten af stigende renter på koncernens afdækning af renterisiko, skriver banken i regnskabet.
Banken noterer sig desuden, at den stigende inflation har afledt historisk hurtige rentestigninger, som har gjort en ende på de negative renter.
- En periode med stagflation i form af negativ vækst og fortsat inflation er formentligt nært forestående, om end dybden og længden på nedturen fortsat er uvis, siger Anders Dam, der er ordførende direktør i Jyske Bank, i en kommentar til regnskabet.
I Danmark har der været særdeles høj økonomisk vækst, efter at de hårdeste og mest omfattende coronarestriktioner landet over blev lagt i graven. Væksten er dog stilnet af siden.
Den stigende inflation har nået det højeste niveau i 40 år, og det har været med til at udhule husholdningernes købekraft og medført et nyt lavpunkt i forbrugertilliden.
- Det har fremrykket udsigten til en konjunkturnedgang og lavere boligpriser, skriver banken.
- Dansk økonomi har dog et godt udgangspunkt i forhold til at kunne håndtere en periode med lavere vækst, og Jyske Bank fokuserer på at hjælpe kunderne og håndtere deres økonomiske situation.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned