Københavns Lufthavn er ofte mål for hackerangreb
Siden krigen i Ukraine brød ud, har hackere flere gange forsøgt at lamme Københavns Lufthavn.
Som et af de større, danske trafikknudepunkter er Københavns Lufthavn et oplagt mål, hvis man vil forstyrre danskernes mulighed for at rejse rundt og drive forretning.
Det er formentlig derfor, at lufthavnen flere gange siden udbruddet af krigen i Ukraine har været forsøgt hacket.
Det er i hvert fald administrerende direktør Thomas Woldbyes vurdering.
- De forsøger at stoppe driften af lufthavnen. Vi kan se, at interessen er steget – især fra Rusland – og vi kan se, at de har fået flere ressourcer til rådighed, siger han til Berlingske.
Cybersikkerhedsekspert Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS fortæller, at de russiske hackerangreb er taget til i styrke, efter at statsfinansierede grupper i krigens første måneder havde nok at gøre med at forsvare sig mod angreb fra fremmede, private grupper.
Samtidig har private, russiske grupper fået mere frit spil.
- Der er sket en opblomstring af aktiviteterne blandt kriminelle hackere, fordi de har en klar opfattelse af, at de ikke bliver retsforfulgt, så længe der er en krigssituation, og så længe de angriber mål i Vesten, siger han til Berlingske.
Han fortæller, at angrebene fra Rusland er taget til i styrke siden sommeren og mener, at mange af dem aldrig bliver offentligt kendte, fordi de ramte danske virksomheder ikke ønsker at fortælle om dem.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned