Kun en lille del af eksport til USA rammes af told

Offentliggjort Sidst opdateret

* Danmarks Nationalbank udkom med en ny prognose 19. marts, hvor der peges på usikkerhed for dansk økonomi som følge af risikoen for en handelskrig. Indførelse af told vil reducere væksten i økonomien, lød det.

* Nationalbanken slår dog samtidig fast, at dansk økonomi er godt rustet, og at nogle forhold kan afbøde konsekvenserne.

- Hverken tjenesteydelser eller danskejet vareeksport, der produceres og sælges i USA, forventes i praksis at blive underlagt told.

- Den del af vareeksporten til USA, der produceres i Danmark, udgør tre procent af den samlede danske eksport, lyder det i analysen.

Kilde: Danmarks Nationalbank.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.