Lokal ledighed går mod strømmen og falder
På landsplan stiger arbejdsløsheden for fjerde måned i træk. Her i landsdelen er ledigheden til gengæld faldet fra juli til august.
Den dårlige nyhed er, at knap 3.000 borgere på Lolland-Falster er klar til et job - men ikke har noget og er tilmeldt som arbejdsløse.
Den gode konstatering fra de seneste statistikker hos Beskæftigelsesregionen er, at Lolland-Falster lige nu går mod strømmen på landsplan - i positiv forstand.
Mens den såkaldte bruttoledighed, der omfatter “almindelige” arbejdsløse og jobklare ledige i aktivering, stiger på landsplan for fjerde måned i træk, så er ledigheden på Lolland-Falster faldet fra juli til august.
Også sammenlignet med august 2010 holder man faktisk skansen ganske pænt. I Guldborgsund Kommune var ledighedsprocenten i august på 5,3. I juli var den 5,6. Sammenlignet med august sidste år er arbejdsløsheds-procenten helt uændret 5,3. Men der er en lille “indre” forskydning i tallene:
Flere såkaldte nettoledige og noget færre borgere ude i aktivering. I Lolland Kommmune er august-ledigheden på 7,9 procent. Et pænt fald i forhold til juli hvor tallet var 8,5.
I august sidste år var arbejdsløsheden i Lolland på 7,7, så der er altså sket en lille stigning, når man sammenligner de to måneder med et års mellemrum.
Guldborgsund Kommune ligger pænt under ledigheden på landsplan, som er opgjort til 6,2 procent i august.
Lolland ligger altså til gengæld et stykke over landsgennemsnittet med sine 7,7 procent.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned