Lønstrukturkomité sættes på pause indtil efter overenskomster
Komite, der blev født i forbindelse med sygeplejerskernes lønprotester, kommer ikke med svar før til foråret.
Den lønstrukturkomité, der blev nedsat efter sygeplejerskernes strejke, kommer ikke til at aflevere sine resultater, før der er landet en overenskomst på det private arbejdsmarked.
Det oplyser Beskæftigelsesministeriet tirsdag på sin hjemmeside.
- Af hensyn til de kommende overenskomstforhandlinger på det private område har regeringen i overensstemmelse med parternes ønske besluttet at sætte arbejdet i komitéen i bero indtil afslutningen af forhandlingerne i foråret 2023, står der i på ministeriets hjemmeside.
Komitéen skulle have været færdig allerede i år. Den plan gik i første omgang i vasken, fordi komitéen ikke mødtes under folketingsvalget.
Den har siden afventet, at der blev dannet en regering, hvilket også har taget længere tid end vanligt.
En række af hovedpersonerne ved de kommende forhandlinger om overenskomster sidder også i komitéen.
Eksempelvis formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation Lizette Risgaard og Dansk Metals formand, Claus Jensen.
Komitéen blev nedsat i kølvandet på Folketingets lovindgreb, der afsluttede sygeplejerskernes strejke i efteråret 2021.
Sygeplejerskerne var blandt andet utilfredse med, hvad de betragtede som en urimelig lav løn og dårlige vilkår for at udføre deres arbejde.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned