Så er sparerunden kommet til SAS. Selskabet skal fyre 300 fuldtidsansatte i administrationen. Det sker for at få omkostningerne ned, oplyser flyselskabet.
Besparelserne kommer til at ramme overalt i SAS - og Danmark vil også blive berørt. Der er ikke noget tal på, hvor mange danske arbejdspladser der bliver ramt.
I første omgang vil man se, hvor mange af stillingerne der kan nedlægges med naturlig afgang. Derefter vil man forsøge at finde flest mulige af frivillighedens vej.
Fyringerne kommer i forbindelse med strategiplanen 4Excellence, og det betyder, at der skal slankes blandt de ansatte i administrationen.
- Det er nødvendigt for at bevare vores position, at vi reducerer omkostningerne, Og det betyder, at vi bliver nødt til at reducere i antallet af ansatte i administrationen, siger Rickard Gustafson, der er topchef i SAS.
En af hovedmålene i strategiplanen er nemlig, at der skal høvles tre til fem procent af omkostningerne om året.
Det vil betyde en besparelse på to milliarder svenske kroner - svarende til næsten 1,7 milliarder kroner - i 2012 alene.
Rickard Gustafson beklager, at det betyder, at man må sige farvel til en lang række medarbejdere:
- Men jeg er sikker på, at disse skridt er nødvendige, siger han.
At SAS nu må fyre skyldes, at vi forsat er i en global økonomisk krise, at der er skærpet konkurrence blandt flyselskaberne, og at brændstofspriserne ligger højt.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned