Scandlines dropper nye færger

Scandlines har netop valgt at annullere kontrakterne på de to nye færger M/S Berlin og M/S Copenhagen fra P+S Werften i Stralsund, der er under konkursbehandling.
Det sker som følge af blandt andet alvorlige tekniske problemer og ikke mindst store forsinkelser.

De to nye skibe, der blev bestilt i 2010, skulle have været leveret i foråret 2012. Men efter det står klart, at færger skal gennemgå omfattende ændringer, inden de kan indsættes på Gedser-Rostock-ruten og derfor ikke kan blive klar til højsæsonen i 2013, har Scandlines nu taget konsekvensen og annulleret nybygningskontrakterne.

Lige nu arbejdes der på at finde en løsning, så Scandlines hurtigst muligt kan sejle med nye skibe på ruten, oplyser de i en pressemeddelelse.

Indtil da vil de ældre færger Kronprins Frederik og Prins Joachim fortsætte mellem Gedser-Rostock i 2013.

Foto: Claus Hansen (arkiv)

Offentliggjort Sidst opdateret