Sløvt marked i Kina og Østeuropa får Rockwool til at nedjustere
Rockwools direktør, Jens Birgersson, melder om svaghed på flere markeder rundt i verden. (Arkivfoto) Foto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix
Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix
Rockwool-aktien falder med 15 procent på børsen efter nedjustering, der overrasker aktiemarkedet.
Isoleringsproducenten Rockwool er vokset over hele linjen i første halvdel af 2019, men en sløv udvikling på flere markeder får selskabet til at nedjustere forventningerne til resten af året.
Det oplyser Rockwool i sit halvårsregnskab, der er offentliggjort fredag.
Der gælder blandt andet svaghed på det kinesiske marked, hvilket smitter af på flere andre lande i Asien.
Samtidig er der svage takter i flere lande i Østeuropa, lyder det fra selskabet, der er afhængig af aktiviteten i byggebranchen.
Rockwool forventer nu en vækst på 2-5 procent i 2019. De tidligere forventninger var en vækst på 4-8 procent.
- Vores andet kvartal er faktisk det stærkeste andet kvartal nogensinde, siger administrerende direktør Jens Birgersson.
- Men i forhold til vores markeder kan vi se en ændring i eksempelvis Kina, og det har haft en effekt på hele Sydasien. Der ser vi en negativ vækst, siger han til Ritzau Finans.
Fredagens nedjustering kommer bag på investorerne på aktiemarkedet. Rockwool-aktien falder med 15 procent.
Rockwool fremstiller blandt andet stenuld, som bliver brugt til isolering af bygninger.
Derudover har selskabet en forretning med at fremstille akustiske lofter og vægge.
Rockwool solgte for knap ti milliarder kroner i første halvår, hvilket er 4,4 procent over sidste år. Samtidig er overskuddet steget knap 11 procent til omkring en milliard kroner.
Trods fremgangen fornemmer Rockwool-topchefen, at aktivitetsniveauet rundt om i verden er ramt af nogle af de forhold, der i øjeblikket påvirker på globalt plan.
- Der er fortsat volatilitet på grund af brexit, handelskrigen og den økonomiske usikkerhed i USA.
- Derfor synes jeg også, at det giver god mening for os at sænke vores vækstforventning til året, siger Jens Birgersson til Ritzau Finans.
Rockwool har 11.600 ansatte i 39 lande og har fabrikker i Europa, Nordamerika og Asien.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie