Straarup: Bankaktie-skepsis gør indtryk

Det gør indtryk i toppen af bankerne, når investorerne, som det er sket flere gange den seneste tid, åbenlyst udtrykker manglende interesse for bankaktier på grund af de lave afkast.

Det siger Finansrådets formand, Peter Straarup, på foreningens årsmøde mandag.

Han konstaterer, at bankerne i gennemsnit har forrentet egenkapitalen med omkring to procent i første halvår, og tilføjer, at det "ikke er noget at prale af".

- Vi håber, vi fortsat vil være i stand til at skabe en vis interesse for bankaktier, men det gør indtryk, når talsmænd for investorerne er ude at sige, at det ikke længere er interessant at kigge på bankaktier, siger Straarup.

Han siger, at det også gør indtryk på ham, at de andre selskaber blandt de mest handlende i C20-indekset på fondsbørsen giver en gennemsnitlig forrentning af deres egenkapital på 18 procent

- Flertallet af bankerne kan kun kunne mønstre to, tre eller måske fire procent, siger Peter Straarup.

I sin tale til den samlede top i den danske finansverden tager formand Straarup samtidig skarpt afstand fra de mulige ulovligheder, der er blevet begået i sektoren de seneste år.

Han opfordrer sektoren til at kigge indad og opføre sig ordentligt.

- Jeg vil gerne understrege, at vi naturligvis finder det overordentligt problematisk, når vi mere end en enkelt gang har oplevet, at nogen i kredsen er anklaget for at træde på den anden side af, hvad loven tillader, siger Peter Straarup.

Han erkender, at banksektoren har et imageproblem, både på grund af de mange banklukninger og som følge af de mulige deciderede svindelsager, der har været fremme.

Peter Straarup påpeger, at der kun er én vej ud af tillidskrisen.

- Vi må rette blikket indad, og vi må opføre os redeligt. Det er den eneste vej til at genskabe tilliden hos de mange, der betror os deres økonomi. Det er den eneste vej til at rette op på det - tør jeg godt kalde det - ramponerede billede, der tegnes af vores sektor, lyder det fra Peter Straarup.

/ritzau/

Det gør indtryk på Finansrådets formand, Peter Straarup, at investorerne holder sig fra bankaktier.

Offentliggjort Sidst opdateret