Virksomheder venter stadig på tre hjælpepakker fra efteråret

Der blev fulgt nøje med på Københavns restauranter, da der mandag blev annonceret nye coronatiltag. Blandt andet her på Selma. Foto: Nikolai Linares/Ritzau Scanpix

EU har endnu ikke godkendt tre af efterårets hjælpepakker. Det presser ifølge organisationer virksomhederne.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der er blevet annonceret stribevis af hjælpepakker til at holde hånden under den danske økonomi under coronakrisen.

Virksomhederne må dog fortsat vente på støtten fra tre af efterårets aftaler, da de endnu ikke er godkendt af EU.

Det vides ikke, hvor mange virksomheder som vil søge om støtte under de tre hjælpepakker. De kan nemlig ikke søges, før de er godkendt af EU.

Blandt virksomhederne i Dansk Erhvervs fold er der dog tale om hundredvis af store som små virksomheder. Det siger Lars Ramme Nielsen, chef for turisme og oplevelsesøkonomi.

- Hos de større virksomheder - koncerner med for eksempel mange hoteller - er der trecifrede millionbeløb ude at svømme med de her aftaler, siger han.

De manglende godkendelser fra EU presser dog virksomhederne på deres likviditet, fortæller han.

Tre politiske hjælpepakker fra 27. oktober, 7. november og 20. november mangler fortsat at blive godkendt af EU.

Her blev flere kompensationsordninger blandt andet forlænget til udgangen af januar 2021. De blev også udvidet til at gælde virksomheder, som blev ramt af lokale nedlukninger. For eksempel i Nordjylland.

Også Dansk Industris medlemmer venter på hjælpen. Mange virksomheders overlevelse er på spil, siger underdirektør Kim Haggren.

- Derfor opfordrer vi til, at Danmark presser hårdest muligt på over for EU-Kommissionen. Vi har akut brug for svar, siger han.

For eksempel er virksomheder inden for luftfart, der er ramt af restriktioner knyttet op på grænselukning eller rejsevejledninger, hårdt ramt, fortæller Kim Haggren.

Her mangler EU også at godkende ordningen for faste omkostninger, der vedrører rejserestriktioner og grænselukninger.

I foråret tog det få uger at få hjælpepakker godkendt. EU har dog justeret sin rammebetingelse for coronastøtte, så det nu tager længere tid.

Godkendelserne af ventes inden for kort tid. Det oplyser Erhvervsministeriet i en skriftlig kommentar til Ritzau.

- Der er en konstruktiv dialog med EU-Kommissionen i forhold til de øvrige kompensationsordninger, og det er forventningen, at de ligesom de andre kompensationsordninger vil blive godkendt inden for kort tid, lyder det.

EU har siden marts godkendt mere end 45 danske hjælpepakke-initiativer. Danmark er et af de lande, der har fået flest godkendt under coronakrisen.