(ingen overskrift)
Også selvom der ikke bliver et lokalt produktionssted til tunnelelementerne, vil tunnelen under Femern Bælt give job.
Lolland-Falster er sikret en “betydelig” andel af de arbejdspladser, der skabes under byggeriet af Femern Bælt-forbindelsen - også selvom produktionsstederne til tunnelelementerne eventuelt placeres andre steder. Det fremgår af en række svar, som transportminister Hans Christian Schmidt har givet på spørgsmål fra Enhedslistens Per Clausen.
Netop den foretrukne tunnel-løsning vil give de fleste arbejdspladser i Danmark. I perioden frem til den faste forbindelse står færdig, er der brug for 6.500-7.500 “årsværk” til de opgaver, der ikke er knyttet til produktionsstederne. Det samlede antal årsværk er af Femern A/S opgjort til 25.000-30.000 frem til åbningen af forbindelsen i 2020.
Den væsentligste årsag til at der er flest årsværk i forbindelse med tunnelbyggeri, er ifølge transportministerens svar “at de omfattende maritime arbejder vil gennemføres med udgangspunkt i en dansk arbejdshavn, da størstedelen af det afgravede havbundsmateriale forventes deponeret på den danske side af Femern Bælt”.
I øvrigt fremgår det også af transportministerens svar, at tunnelelementerne skal fremstilles på anlæg, der specielt bygges til formålet: Der findes ikke i forvejen produktionsfaciliteter i Østersøområdet, der kan løse opgaven.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie