Lollandsk industripark vil koste 800-900 millioner kroner

Havnen og industriområdet kan udvikles i flere faser, efterhånden som der er efterspørgsel fra virksomheder. Kort: Lolland Kommune

Lolland Kommune har skitseret, hvordan industriparken ved elementfabrikken kan udvikles i fire skridt, der samlet vil koste op imod en milliard kroner.

Offentliggjort Sidst opdateret

Da Transportudvalget på Christiansborg for nylig hørte om Lolland Kommunes planer for en industripark, skitserede kommunen, hvordan parken kan realiseres i fire faser.

Fase 0, som kommunen kalder det, er den del af området, som omfatter det eksisterende område med elementfabrikken. Det er på 177 hektar og er sådan set på plads - derfor nullet.

Fase 1 handler om at etablere en ny, 750 meter lang kaj på indersiden af den østlige stensætning i arbejdshavnen. Der skal være en vanddybde på 10 meter, og kajen skal bygges til at kunne håndtere tunglast. Det vil koste cirka 150 millioner kroner.

Dertil skal der etableres 100.000 kvadratmeter oplagsplads også til tunglast. Det vil indebære, at der skal fyldes en million kubikmeter sand på og lægges grus ovenpå. Det vil koste 100 millioner kroner. Og endelig vil diverse installationer og belægninger koste andre 100 millioner kroner, altså i alt 350 millioner kroner.

Læs også: Lolland til ministre: Brug nu elementfabrikken

Fase 2 indebærer opkøb af 180 hektar landbrugsjord og etablering af et vejnet. Opkøbet vil koste cirka 99 millioner kroner, og vejene vil koste 30-75 millioner kroner, altså i alt 129-174 millioner kroner.

Fase 3 vil være opkøb af yderligere cirka 210 hektar landbrugsjord og 71 hektar af det eksisterende kajanlæg for 115,5 millioner kroner. Dertil kommer et vestligt kajanlæg til 200 millioner kroner samt etablering af yderligere veje for 30-75 millioner kroner. Pris i alt 345,5-390,5 millioner kroner.

Dermed løber den samlede pris for hele projektet op i omkring 800-900 millioner kroner.

Sådan forestiller Lolland Kommune sig, at industriparken kan komme til at se ud, når virksomhederne er flyttet ind og har taget den i brug. Visualisering: Lolland Kommune

Bakker op økonomisk

Når Økonomi- og Erhvervsudvalget i Lolland Kommune holder møde 22. april, vil politikerne formentlig beslutte at ansøge Erhvervsministeriet om, at industriparken bliver omfattet af en rød løber-ordning. Den vil give favorable vilkår for de virksomheder, der vil etablere sig i parken.

Samtidig indstiller administrationen, at politikerne principgodkender at afsætte ”den nødvendige økonomi” til etablering af industriparken.

I dagsordenen står der:

”Det forudsættes (...), at kommunen bakker op om projektet økonomisk. Dette kan indbefatte strategisk arealopkøb (ekspropriering), byggemodning, myndighedsarbejde, erstatning til grundejere, etablering af nødvendig infrastruktur inklusive forsyning med videre. En del af udgifterne vil være låneberettiget, og andre vil over tid modsvares af indtægter fra for eksempel salg af jord. Der må imidlertid forventes en betydelig anlægsudgift over de næste 10-15 år, hvor industriparken udvikles.”

Det forudsættes (...), at kommunen bakker op om projektet økonomisk.

Dagsorden til møde i Økonomi- og Erhvervsudvalget, Lolland Kommune

Danmarks dyreste landbrugsjord

I forhold til opkøb af jord har kommunen allerede været i dialog med lodsejerne.

- De fleste er klar til at sælge, men det er også klart, at når man ændrer fra landbrugsjord til erhvervsarealer, sker der noget med priserne. Så de ser højere priser end prisen på landbrugsjord. Men vi er ikke interesseret i at købe noget som helst, før vi ved, om det bliver efterspurgt og aktivt, for så kommer vi til at eje Danmarks dyreste landbrugsjord, siger borgmester Holger Schou Rasmussen.

Han henviser til, at en hektar landbrugsjord på Lolland koster omkring 350.000 kroner, men på Stensø ved Nakskov kom det op på omkring 700.000 kroner, da kommunen skulle købe op.

- Men det er stadig utroligt billigere erhvervsjord, end hvis man skal lægge det inde ved Avedøre Holme og skal lave kunstige øer, bemærker han.

Læs også: Lolland til ministre: Brug nu elementfabrikken