Politikerne var advaret om Femern-støtte i “bidder”
Direktør Stig Rømer Winther, Femern Belt Development. Arkivfoto
EU afleverer lavere Femern Bælt-bidrag end forventet.
Danmark har været advaret om, at EU ikke vil give hele sin anlægsstøtte til Femern Bælt-projektet på én gang: Det er EU-Kommissionens koordinator for Skandinavien-Middelhavs korridoren, Pat Cox, der i løbet af foråret ved to lejligheder har bebudet EU-tilskud “i bidder”.
Det hæfter direktør Stig Rømer Winther, Femern Belt Development, sig ved, når han skal vurdere EUs aktuelle udmelding om støtte:
- Med den siger EU: Lad os komme i gang. I får halvdelen nu, og så er der mulighed for at søge flere penge senere, lyder Stig Rømer Winthers vurdering.
Han henviser til, at EU har bebudet en procedure, hvor de støtte-penge som ikke kommer i arbejde, hentes tilbage til ny fordeling.
Også den nye transportminister, Hans Chr. Schmidt, hæfter sig ved, at der er mulighed for at søge mere støtte fra EU inden 2020.
Formentlig bliver der flere muligheder for at søge flere penge i EU-støtte til Femern Bælt-projektet.
Læs mere om den lavere støtte i tirsdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned