REDAKTØR OM RENÉ OG DF: BLIVER EN AF DE HELT STORE HISTORIER I AFTEN

René Christensen på sit kontor på Christiansborg, da Folketidende besøgte ham i 2020. Arkivfoto: Ingrid Riis

Dagens folketingsvalg kan komme til at byde på flere politiske dramaer - og et af dem kan få en lokal politiker som en helt central figur, vurderer politisk kommentator.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Det bliver en af de helt store historier på Christiansborg i aften.

Sådan lyder vurderingen fra politisk redaktør på Radio4, Thomas Larsen, forud for dagens folketingsvalg.

Og med "det" hentyder han til René Christensens og resten af Dansk Folkepartis fremtid. Får partiet stemmer nok til fortsat at være repræsenteret i Folketinget - og hvis det gør, er det så stadig med partiets næstformand René Christensen som et af folketingsmedlemmerne?

- Jeg tror, at der vil være mange på Christiansborg, der vil lægge mærke til ham. Han er en af Dansk Folkepartis få tilbageværende profiler, og dermed er han også involveret i partiets overlevelses- og eksistenskamp.

- Når de personlige stemmer skal tælles op, bliver det interessant at se styrkeforholdet mellem Pia Kjærsgaard og René Christensen (begge stiller op i Sjællands Storkreds, red.). Pia er jo "dronningen", der er kendt over hele landet, mens René er meget kendt lokalt på Lolland-Falster, lyder det fra Thomas Larsen.

Hvad med Danmarksdemokraterne?

Han ser også et andet perspektiv, som kan blive interessant set med lokale briller. Det handler om Danmarksdemokraterne.

- Jeg er spændt på at følge Danmarksdemokraterne. Der er ingen tvivl om, at hjemmebanen for dem bliver i Nordjylland, hvor Inger Støjberg er opstillet. Men det skal også blive spændende at se, hvordan de klarer sig rundt i landet - også i de mindre byer, hvor de måske kan hente nogle stemmer. Og om der måske er nogle vælgere, som ellers ikke ville stemme, der kan føle sig tiltrukket af Danmarksdemokraterne, siger Thomas Larsen.

Du kan følge valget med fokus på det lokale perspektiv dagen og aftenen igennem her på folketidende.dk.