- Vi har genstartet hele systemet, og nu kører det igen. Vi ved endnu ikke, hvad det er, der har været galt, siger Net's talsmand, Michael Juul Rugaard til Ritzau.
Han fortæller, at man indkaldte alt disponibelt mandskab, da problemet blev opdaget.
- Vi havde desværre et problem på kortplatformen. Men det er løst nu, så systemet kører igen, siger Michael Juul Rugaard.
Det er ifølge talsmanden for tidligt at sige, hvad der har været i vejen med dankortsystemet:
- Men det er en en teknisk fejl af en slags. Men da vi genstartede systemet, kom det i gang igen, siger han.
Det har været i de tidligere timer onsdag morgen, at folk ikke har kunnet betale med deres dankort. Og nedbruddet ramte over hele landet.
Nu, da folk igen kan bruge deres dankort, vil Nets - det tidligere PBS - analysere og kortlægge, hvad det var, der fik systemet til at gå ned.
- Det kan vi så sige noget om på et senere tidspunkt. Men vi beklager de gener, at det må have forårsaget for de danskere, der har været på vej til arbejde her til morgen, siger Michael Juul Rugaard.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned