Elevatorer bliver renoveret

Det skal være skidt, før det bliver godt, lyder en talemåde, som kan bruges om renoveringen af elevatorer på banegården. Renoveringen består blandt andet i udskiftning af døre og dørmotorer. Foto: Flemming Keith Karlsen, arkivfoto

Banedanmark er gået i gang med at renovere elevatorerne på banegården i Nykøbing og arbejdet forventes at være slut 1. marts.

Offentliggjort Sidst opdateret

I denne tid er der kun adgang til perronerne på stationen i Nykøbing via trapper. Banedanmark er gået i gang med at renovere elevatorerne, og frem til 22.februar er det alle elevatorerne, der bliver arbejdet på.

Derefter er det frem til 1.marts elevatorerne til spor 4 og 5, der renoveres.

Renoveringen består blandt andet i udskiftning af døre og dørmotorer.

Bliver flittigt brugt

- Vi vil gerne sikre passagererne den bedst mulige drift og undgå, at de møder en elevator, der pludselig ikke virker. Elevatorerne skal ligesom alt andet teknik vedligeholdes og fornyes fra tid til anden. Elevatorerne på stationerne bliver brugt rigtig meget, og det er en god ting, siger Marta Karvig, projektleder i Banedanmark.

Hvis man er handicappet og ikke selv kan komme på perronen, kan man bestille hjælp via DSB's handicapservice.

Det kræver, at man har styr på logistikken for hjælpen skal bestilles 12 timer i forvejen og indenfor tidspunktet fra klokken 8 til 15.

Ingen vej udenom

- Der er desværre ingen vej uden om den gennemgribende renovering, og vi beklager ulejligheden for passagerer, der ikke kan tage trapperne. Vi står altid til rådighed, hvis nogle skulle have spørgsmål til renoveringsarbejdet, afslutter Marta Karvig.

Der kan forekomme lidt støj i området. De nærmeste naboer er blevet orienteret om arbejdet, der også byder på tunge køretøjer i området, når materialer skal til og fra stationen.