Regeringen: Vi skal spare på udgiften til energi
Fremtidens dansker skal bruge mindre energi til varme og el. Og med 21 konkrete forslag i hånden er regeringen parat til at sætte varmeforbruget i gamle huse med hele 35 procent inden 2050. Strategien er en del af energiforliget fra 2012.
- Energirenoveringsstrategien er den største samlede strategi nogensinde for at reducere forbruget af energi i eksisterende byggeri i Danmark. Den er en milepæl i vores omstilling til et energieffektivt samfund, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen (R).
- Vi sender et vigtigt signal til både bygningsejere og byggeindustrien. Det håber jeg, at branchen vil bruge som grundlag for en langsigtet indsats og investeringer i nye teknologiske løsninger, siger ministeren i en pressemeddelelse om initiativerne.
Strategien henvender sig til forskellige typer ejendomme - både enfamiliehuse, udlejningsejendomme og erhvervsbyggeri - og til både udlejere og til almindelige boligejere.
Regeringen lægger op til at skærpe energikravene til blandt andet vinduer samt fremme udbredelsen af alternativer til olie- og gasfyr. I forvejen har den afsat 50 millioner kroner til at energirenovere private udlejningsejendomme
Hos DI Byg mener branchedirektør Elly Kjems Hove, at strategien er med til at sikre et godt fundament for at fortsætte og styrke indsatsen med opgraderingen af danske bygninger, så bygningsejerne både kan spare energi og penge.
- Der er et stort potentiale i energirenovering, og hvis vi skal nå regeringens ambitiøse målsætninger for klima- og energiområdet, er det et vigtigt sted at sætte ind, siger branchedirektøren i en kommentar til strategien.
- Bygninger står for op mod 40 procent af Danmarks energiforbrug, men der er også behov for, at bygninger kan spille sammen med fremtidens energiforsyningssystem. Derfor kræver det en langsigtet og målrettet strategi, som ministeren netop har leveret, siger Elly Kjems Hove.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned