2.000 turister tog de 90 trin op i Gedsers vandtårn

Gedsers gule udsigtstårnet - her for en gangs skyld set fra oven - er 19 meter højt og fungerede som vandtårn fra 1912 til 1966. Vil man til tops, er der 90 trin at passere. Foto: Anders Knudsen

Vandtårnets Venner sparer sammen til maling til foråret, men

sommerens solgte billetter er ikke nok til at dække udgiften.

Offentliggjort Sidst opdateret

GEDSER 19 meter og 90 trin. Den tur tog cirka 2.000 gæster i Gedser Vandtårn i løbet af sommeren.

Tårnet havde åbent fra sankthans til 1. september, og besøgstallet ligger på linje med sidste års. Flest tyskere, nordmænd og danskere gik til tops.

- Vi troede jo, at det fine vejr ville give lidt flere besøgende. Men det var næsten for varmt. En del har nok ikke orket alle de trapper i varmen. Sidste år regnede det, og vi havde flere lukkedage, men resultatet ender nogenlunde samme sted, konstaterer Randi Ramussen, der har siddet i bestyrelsen for Vandtårnets Venner siden starten i 1995.

Sommerens højdepunkt var en forlovelse i toppen af det gule tårn.

- Et meget sødt, ungt tysk par kom ned med en fin ring på hendes finger. Han havde været på knæ og sagde, at de måske kommer tilbage næste år og bliver gift i tårnet, fortæller Randi Rasmussen.

Vandtårnets Venner er ved at spare sammen til, at tårnet kan få en gang maling udvendigt til foråret. Men de 2.000 solgte billetter skæpper desværre ikke nok i den kasse.

- Det koster omkring 125.000 kroner, og selv om vi har sparet op, rækker vores penge ikke. Vi håber på velvilje fra fonde og kommunens puljer, som vi vil sende ansøgninger til, siger Randi Rasmussen.

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu