Fandt granat i baggård

En gammel, rusten øvelsesgranat var tæt på at være årsag til, at Forsvarets ammunitionsryddere blev sendt en tur til Garverstræde ved Jappesgade i Nykøbing her til morgen.

I forbindelses med et større nedrivningsarbejde blev der fundet en gammel øvelsesgranat i en baggård, og politiets blev derfor tilkaldt. Betjentene turde i første omgang ikke tage granaten med sig af frygt for, at den skulle eksplodere.

Kort efter kom den ene af de to tilkaldte betjente dog ud med granaten i hånden, hvorefter politifolkene satte sig ind i patruljevognen og kørte igen. Dermed blev der ikke brug for ammunitionsrydderne i denne omgang.




Forsvarets ammunitionsryddere var nær blevet kaldt til Nykøbing her til morgen for at tage sig af en gammel granat.

Offentliggjort Sidst opdateret