Henrik Koefoed: Grinet skal fylde mest

Henrik Koefoed i Nykøbing Falster Revyen 2024. Foto: Ingrid Riis

Offentliggjort Sidst opdateret

Video: Jakob Poulsen

- Grin, musikalske oplevelser, satire, refleksion. Men grinet skal fylde det meste.

Sådan er opskriften på en god revyaften for skuespiller Henrik Koefoed.

Og sådan håber han, publikum også har det, når de forlader salen efter en aften med sommerrevy.

Han har flere gange tidligere stået på scenen i Revykøbing. Senest i 2019.

Og den sommer husker han ganske tydeligt, for det år blev Nykøbing Falster Revyen kåret til ”Årets Revy”, og selv modtog han ”Årets Dirch” ved Revyernes Revy for sin indsats på de skrå brædder.

- Det var jo en rigtig god oplevelse. Men det er en god oplevelse at være en del af team, hvor kemien er god. Vi er jo i et forløb sammen. Og det gælder om at få en god forestilling ud af det.

Året igennem er Henrik Koefoed engageret i teater samt som en del af ”Ørkenens Sønner”, men når der står sommer i kalenderen, gælder det revy i Nykøbing Falster.

- Jeg fokuserer på revyen hele sommeren. Numrene skal ind og sidde på rygraden. Det er for mig sådan en proces, hvor der bygges på lag på lag. Først teksterne, siden dansetrin med videre. Det kræver disciplin - men man lærer det, siger Henrik Koefoed efterfulgt af erfaringens smil.

Ritualer har han ingen af, men kommer gerne i god tid inden hver forestilling.

- Det er rart bare lige at trække vejret i fem minutter, inden man begynder sminke og klæde om.

Og så er han klar til endnu en aften i Revykøbing.