Kameraer i midtbyen: Citychef vil stoppe hærkværk

Erhvervs- og citychef André Andersen fra Vores Nykøbing er træt af hærværk mod de handlendes udsmykning i midtbyen og vil gerne have mere videoovervågning. Arkivfoto: Flemming K. Karlsen

Erhvervs- og ciitychef André Andersen fra Vores Nykøbing er træt af hærværk mod de handlendes udsmykning i byen - senest ved halloween - og vil have videoovervågning i midtbyen. Men politiet mener ikke, at der er behov for det.

Offentliggjort Sidst opdateret

13. oktober fortalte Folketidende, at der var begået hærværk mod en del af den udsmykning, som erhvervs- og cityforeningen Vores Nykøbing har stillet op i Nykøbings gågader i forbindelse med halloween. 

Det var langt fra første gang, at der blev begået hærværk mod de handlendes udsmykning i forbindelse med højtider. Tidligere er det også sket op til jul, og erhvervs- og citychef André Andersen er godt og grundigt træt af det.

Så træt, at han ønsker, at der bliver sat videoovervågning op i midtbyens gader.

- Vi er nødt til at overveje, om vi kan fortsætte med at udsmykke byen, for vi kan ikke forsikre det, når det står ude i det offentlige rum, så vi skal selv betale, når noget bliver ødelagt, og det har vi ikke økonomi til at blive ved med, siger André Andersen.

Men hos politiet mener man ikke, at behovet er så stort, at det er nødvendigt at sætte flere kameraer op. Politiet har nemlig i forvejen registreret 14 overvågningskameraer i midtbyen, som ordensmagten kan få adgang til materiale fra, hvis der er behov for det.

Folketidende har henvendt sig til politiet om sagen, og på baggrund af henvendelsen har politiet lavet en såkaldt kriminalitetsanalyse af området - særligt området omkring Store Kirkestræde, Lilletorv og gågaden fra Torvet til Brovejen.

- De nævnte områder i dit spørgsmål har alle være en del af de kriminalitetsanalyser, som har ligget til grund for opsætningen af de forebyggende kameraer (som er sat op forskellige steder i politikredsen, red.), men har ikke haft et kriminalitetsbillede, som har gjort, at der er opsat kameraer, skriver centerchef Søren Vægter fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i en mail til Folketidende.

Politiet har lavet en opgørelse over antallet af sager af forskellig art i området fra 1. januar og frem til 28. oktober, og i den periode har man registreret 62 sager. Til sammenligning var der 83 sager i samme område i samme periode sidste år.

André Andersen fra Vores Nykøbing vil gå videre med sagen.

- Jeg har bragt sagen op over for Guldborgsund Kommune, og vi er enige om at rette henvendelse til politiet om det her. Jeg er ked af, at man ikke tager det mere alvorligt. Vi politianmelder alt, hvad vi kan, for at få belyst antallet af sager. Mit problem er, at jeg har svært ved at anmelde noget, jeg ikke ser, for det er jo ikke nødvendigvis de samme, der laver det hele, siger André Andersen.

Han håber at finde en løsning på overvågningsproblemet, inden juleudsmykningen bliver sat op.